ניהול סיסמאות ב-1Password

1password הוא כלי ששינה לי את החיים כך שבחרתי לכתוב עליו בתור מאמר ראשון בבלוג. במאמר זה אסביר כיצד אני משתמש בכלי המדהים הזה ולמה כל אחד חייב להשתמש בתוכנה לניהול סיסמאות.

למה צריך להשתמש במנהל סיסמאות?

בואו נודה זה – רוב האנשים משתמשים באותה סיסמה לכל הדברים או בגרסאות קצת שונות של אותה הסיסמה. בין אם זה חשבון מייל, בנק, קופת חולים או אליאקספרס.

יצא לי לראות את זה מקרוב, החל מהורי, חברים ועד ללקוחות שלי שמנהלים חברות גדולות. כן, גם אני חטאתי בזה במשך הרבה מאוד שנים.

אז למה אנחנו עובדים עם הסיסמאות בצורה מרושלת? כי זה קל (וכי אנחנו עצלנים). הסכנה היא שברגע שאחד מהאתרים שנרשמנו אליו נפרץ על ידי ההאקרים – כל החשבונות שלכם אוטומטית חשופים לפריצה.

ואם אתם במנטליות של ״לי זה לא יקרה״ – אז תחשבו טוב טוב. חברות ענקיות כמו לינקדאין נפרצו בעבר. ג׳מייל ופייסבוק גם כן חוו לא מעט פריצות על בשרם. כתוצאה מכך מיליוני חשבונות שכוללים שם משתמש וסיסמה זמינים עכשיו לרכישה ב-dark web. תוכלו להיכנס לאתר בשם haveibeenpwned.com ולראות האם הסיסמה שלכם באחד האתרים נפרצה וזמינה בדארק ווב. במידה וכן – יש לשנות אותה בהקדם האפשרי.

מה שההאקרים עושים בדרך כלל זה להשתמש בשיטת ההצלבה של חשבונות פרוצים כדי לזהות חשבונות נוספים שניתן לפרוץ כמו חשבונות אפל, גוגל, פייסבוק וכו׳. בצורה כזאת הם יכולים לקבל מידע רגיש עליכם וחס וחלילה להשתמש בו לאלף ואחד מטרות.

אז בקיצור חברים: להשתמש באותה סיסמה – לא מעשה חכם במיוחד.

מה שכן צריך לעשות במקום הוא להשתמש בסיסמאות ייחודיות וארוכות לכל שירות או אתר שאתם נרשמים אליו.

לדוגמא: [email protected]

אבל איך נוכל לזכור עשרות או אפילו מאות סיסמאות כאלו? שאלה מעולה. כאן נכנסים לתמונה תוכנות לניהול סיסמאות.

הכירו את 1password

מה 1password יודע לעשות?

במקום לכתוב את כל הסיסמאות על פיסת נייר או בקובץ וורד (שלא מאובטח אגב), 1password שומר את כל פרטי התחברות שלכם במקום אחד ומאובטח.

כאשר אתם מגיעים למסך התחברות, תוכלו לפתוח בקלות את התוכנה דרך קיצורי מקלדת, לכתוב את הסיסמה הראשית שלכם (הסיסמה היחידה שתצטרכו לזכור) ולהקליק על הכפתור ״התחבר״ ללא צורך בהעתק הדבק.

חשוב לציין שהכל בתוכנה 1password מוצפן ומאובטח על המכשיר שלכם. החברה עצמה אינה יכולה לגשת או לראות את הסיסמאות שלכם בשום דרך. מעבר לכך אם תאבדו את הפרטי גישה לחשבון שלכם (שזה מאוד קשה ואני אסביר גם תכף למה) החברה לא תוכל לשחזר את הסיסמה עבורכם. זה עד כדי כך מאובטח.

איך מתקינים ומגדירים את 1password?

תוכלו להשתמש במדריכי יוטיוב כדי להתקין ולהגדיר את 1password. יש כמה שלבים שצריך לעשות והמלצה החמה שלי היא לעשות את זה בסופ״ש כדי שתוכלו להקדיש לזה שעה לפחות וללמוד את התוכנה כמו שצריך.

הייתי ממליץ להתחיל בלשנות את הסיסמאות החשובות ביותר כמו מייל, חשבונות בנק וקופת חולים. תמיד תוכלו לעדכן חשבונות אחרים בקצב שלכם בלי לחץ.

וודאו שאתם משתמשים בהעתק של ״ערכת חירום״ והמפתח בתוכו. אתם תצטרכו אותה כדי להתחבר לחשבון 1password ממכשיר חדש. הכנתי לעצמי מספר עותקים של המפתח שפזורים בבית וגם אצל משפחה כדי שאוכל לשחזר סיסמה במידה והמחשב שלי ילך לעולמו (קצת פרנואידי אבל הכרחי).

איך להשתמש ב-1password?

אני משתמש ב-1password בעיקר כדי לשמור את כל פרטי הגישה שלי לאתרים ותוכנות. כל פעם שאני נרשם לשירות חדש אני משתמש ביוצר סיסמאות של 1password כדי ליצור סיסמא חזקה וייחודית. לאחר מכן 1password שואל אותי האם אני רוצה לשמור את הפרטי גישה לפעם אחרת.

שמירת כרטיסי אשראי

על ידי שמירת כרטיסי אשראי ב-1password, תוכלו בקלות למלא את הפרטים בעמוד התשלום כאשר אתם רוכשים מוצרים באינטרנט. כמו כן-1password ייתן לכם התרעה כאשר התוקף של הכרטיס אמור לפוג בקרוב.

אימות דו-שלבי

הרבה מאוד אתרים כיום משתמשים באימות דו-שלבי (שנקרא גם 2FA). זה קורה כשאתם הכנסתם סיסמא ואז מקבלים הודעת סמס שמכיל קוד אימות וצריך להזין אותו כדי להתחבר. חלק מאתרים ישלחו לכם את הקוד במייל או טלפון. במידה ואתם משתמשים ב-1password, החיים שלכם יהפכו להרבה יותר קלים. 1password יודע ליצור את קוד האימות כל 30 שניות כדי שלא תצטרכו לחכות להודעות סמס.

1password יודע איפלו להתריע במידה והאתר שאתם רשומים אליו תומך באימות דו-שלבי 2fa. תוכלו לקרוא על זה ביותר פרטים כאן

אפשר לשמור גם מסמכים, פתקים, דרכון, תעודת זהות, רישיון רכב או כל דבר אחר.
בתוך המערכת 1password יש קטגוריה הנקראת passports. זה מאוד שימושי שמזמינים כרטיסי טיסה באינטרנט ואתם רוצים לקבל גישה מיידית לפרטי הדרכון. מעבר לכך ניתן לאחסן בו תעודת זהות, רישיון נהיגה, מסמכים, קבצי טקסט ועוד מלא דברים

Wifi and network details

אני משתמש ב-1password כדי לאחסן את כל הסימאות שלי ל-wifi ורשת. עדיף שזה יהיה במקום אחד במקום לעבור עכשיו על מדריך ההגדרות של נתב אינטרט כדי לראות איך לאפס את הסיסמה.

חשבון משפחתי

אני משתמש בחשבון משפחה כדי שגם לאשתי תהיה גישה לכל הדברים המשותפים כמו אינטרנט, נטפליקס וספוטיפיי. אפשר להשתמש גם בחשבון זה לצרכים עסקיים כדי לשתף את הסיסמאות עם אנשי צוות בחברה.

אני יכול לדבר על 1password עוד הרבה אז בואו נסכם: אם אתם משתמשים בסיסמה או מספר סיסמאות עבור חשבונות שלכם באינטרנט, קחו בבקשה ברצינות את האפשרות להשתמש ב-1password כדי לאבטח את עצמכם ואת הפרטיות שלכם ברשת.

מאחל לכם גלישה נעימה ובטוחה באינטרנט 👨‍💻👌